PcSNeT

TuTorial Modificare Modele CS

In jos

TuTorial Modificare Modele CS

Mesaj  ReiJaviL la data de Sam Dec 01, 2012 11:43 am

Salut netpb.tk! Astazi m-am gandit sa fac un tutorial in care sa va arat cum puteti modifica modele din counter strike
Asa ca sa incepem

Pasul 1

Mai intai avem nevoie de un program care ne ajuta sa vizualizam/editam fisierele de timp MDL.
Acest program se cheama Hl Model Viewer, se poate descarca de aici sau aici.

Pasul 2

Intram in locul unde avem instalat counter-strike>cstrike>models>player>gign Dam click dreapta si alegem open with hlmv
Dam click pe texture si alegem body.bmp
Spoiler:

Dupa ce am deschis asta apasam butonul export si salvam imaginea cu numele gign preferabil pe desktop pentru a fi mai usor de gasit!
Spoiler:

Pasul 3

Dupa ce am facut toate astea intram intr-un program de editat poze preferabil Paint sau Ps si modificam imaginea gign.bmp cum dorim noi! Si o salvam cu un alt nume preferabil gign2
Spoiler:

Dupa ce am modificat imaginea

Pasul 4

Inlocuim imaginea gign.bmp cu gign2.bmp(atentie imaginea modificata de voi trebuie salvata tot sub forma .bmp)
Pentru asta nu este nevoie decat sa apasam click pe import si sa alegem imaginea gign2.bmp (in imagine este savata cu numele de "gignmodification" deoarece eu mai aveam o imagine gign2 dar care continea altceva)

Spoiler:

Pasul 5

Dupa ce am facut asta nu mai este nevoie decat sa salvam pentru asta folosim "save model"

Dupa ce ati facut asta ati terminat cu prima imagine care se numea body.bmp Apoi apasati inca odata click pe texture si salectati imaginea helmet.bmp si repetati pasii asa faceti si pentru urmatoarea imagine.

Dupa ce am parcurs toti pasii pentru toate imaginile acestea trebuiesc inlocuite imaginile care le aveam in cstrike>models>player>gign cu acestea, realizate de voi!

PS: Sunt praf la PS asa ca nu ma intrebati de ce am modificat atat de putin imaginea )

Sper sa apreciati munca depusa si sa nu veniti cu comentari de genul "stiam cum se face" sau "este foarte usor pentru mine" sau "tutorialul asta este pentru incepatori"

Daca nu va descurcati cu ceva trimiteti-mi un pm sau postat aici
ReiJaviL
USERS
USERS

Data de inscriere : 22/06/2012
Varsta : 20
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum